V naší firmě byla v rámci provozu rehabilitace nabídnuta zaměstnancům jako bonus možnost účasti na cvičení pilates. Předem bylo oznámeno, že se bude jednat pouze o rehabilitační cvičení k podpoře zdraví pohybového aparátu, nikoliv o indoktrinaci jakoukoliv filozofii či něčím podobným.

Protože jsme ale zařízení s vysokým podílem věřících zaměstnanců, rozhořela se mezi kolegy velmi záhy vážná debata, zda se katolík má či nemá takového cvičení účastnit, zda mu to nemůže nějak uškodit. Poradil byste nám? Díky.

Původní Pilatesova metoda cvičení, kterou vymyslel Joseph Pilates (+1967) jako systém rehabilitačního cvičení na zpevnění páteře a celého těla, není z křesťanského hlediska nijak závadnou metodou a nemůže člověku uškodit. Někteří se však snaží tuto dnes již klasickou metodu rehabilitačního cvičení spojit s prvky východních cvičebních technik, především s jógou (někdy se proto nazývá jógalates), nebo tai-chi, chi-kung, atd., a s prací s tzv. energiemi. V takovém případě je pak tato metoda pro křesťana nepřijatelná.