Nevím, jak se postavit ke cvičení jógy. Jde o to, že v mé blízkosti existuje toto cvičení v rámci rehabilitace, kterou vede paní svědčící o víře svým životem. V těchto hodinách se pouze cvičí, nemedituje.

Někteří křesťané mě přesto přesvědčují, že návštěvou tohoto cvičení odmítám katolickou víru a velmi hřeším. V jednom katolickém periodiku jsem se dokonce dočetla, že je velkou pomocí cvičení jógy v těhotenství. Mohl byste mi prosím napsat, co je z Vašeho pohledu správné a co ne?

Odpověď na tyto otázky není tak jednoduchá. To, co je jistě s křesťanstvím neslučitelné, je přijmout jógu jako cestu - tedy v duchu náboženském, včetně hodnotového žebříčku, meditací, dechových cvičení, atd. Vím, že mnoho cviků z jógy se užívá při rehabilitacích a asi se nedá říci, že sám cvik, odtržený od náboženského projevu, je nějak nebezpečný, přesto mnozí i před tím varují, protože pro skutečné vyznavače cesty jógy je každý cvik již náboženským úkonem a je pro ně nepřijatelné naše oddělování cviků a náboženské cesty. Bohužel mám hodně případů, kdy se lidé cvičením jógy otevřeli temným silám, i když si sami dlouho mysleli, že šlo jen o tělesná cvičení. Jóga je pro křesťany skrytou pastí hinduistického náboženství. Kdo intenzivně provádí jógu, přichází vždy nakonec, i když nepozorovaně, pod vliv temných sil, které ho poutají. Určitě nejde spojovat křesťanskou víru s cestou jógy. Spojení křesťanská jóga je protimluv.

Také cvičení jógy přizpůsobené pro ženu v těhotenství (gravidjóga) je pro křesťany nepřijatelné.
I ono má kořeny ve zlu, ačkoliv se na první pohled zdá, že je gravidjóga velmi přínosná a pozitivní pro protažení těla, zpevnění svalů důležitých k porodu, vyrovnání psychiky, eliminace napětí, atd. Ale daň za to je vysoká. Obecně jsou bohužel velice doporučovány tyto cviky i od lékařů. Tato metoda má hluboké kořeny v esoterismu. Je moudré dobře rozlišovat. Zvláště v těhotenství je důležité, aby nastávající maminky své děti chránily před jakýmkoli vlivem temných sil. Jistě jsou lepší z hlediska duchovního v těhotenství cviky Ludmily Mojžíšové anebo plavání, které je zdravou relaxací pro maminky i pro jejich děťátko.